Lieut.-Colonel Antony Roy HARRISON, T.D., D.L. (28470)
Commanded the 1st Battalion Worcestershire Regiment from January 1944 to August 1944.
Commanded the 8th Battalion Worcestershire Regiment from March 1945 to August 1945.
 
Antony Roy Harrison was born in Worcester on the 15th June 1905. 

After attending King's School, Worcester he was commissioned as 2nd Lieutenant in 8th Battalion Worcestershire Regiment (Territorials) in 1924. Appointed Lieutenant on the 15th April 1926 in the 8th Battalion, promoted to Captain on the 29th August 1929. In the 1930ís he played cricket for the 8th Battalion.

On the 16th April 1932 he married Miss Margaret Lovell Harrison at Edgbaston Old Church.

He transferring to the TARO in 1934 in the rank of Captain. He was recalled to active service in early August 1939 and was posted to 10th Battalion Worcestershire Regiment TA on its formation. He served
with this battalion until 1943, being second-in-command to Lieut.-Colonel (later Brigadier) C. P. G. Wills.

He was appointed Officer Commanding the 61st Infantry Divisional Battle School in 1943. In January 1944 he was selected to command 1st Battalion Worcestershire Regiment which was in 43rd Infantry Division. It was his planning, drive, energy and enthusiasm which ensured that the Battalion went to France 100% fit for war. He took the Battalion to Normandy in June 1944 and commanded it in many successful attacks, including the attack at Mouen. He was mentioned in despatches. Invalided home on the 6th August 1944 suffering from battle exhaustion. After recovering he commanded the 8th Battalion Worcestershire Regiment in 1945 before retiring in 1948.

Roy Harrison was Chairman of WRA (Worcestershire Regimental Association) from 1948 to 1952 and it was due to his influence that Brigadier C. P. G. Wills took over as Secretary of WRA in 1948.
 


Lieut.-Col. A. R. Harrison
(known as "Roy")
   

He was a Vice President of WRA from 1953 to 78 and was responsible for introducing the Merit Award.

As a Regimental Trustee, he did invaluable work on the Regimental Trusts, amending and drawing up fresh Trust Deeds where necessary. The Regiment has lost a great friend and owes him a great debt of gratitude for the time and work he devoted for the welfare of its members and for the furtherance of Regimental interests.

He joined his father's legal practice in 1923 in Worcester and was for the most of the next 60 years head or senior partner in the same firm of solicitors. He was a Past President of Worcester and Mid Worcestershire Law Society. He was a Vice President and Hon Solicitor to the Worcestershire County Cricket Club.

Roy was a top amateur golfer and a member of the Worcestershire County team in 1926. He was also a Past President of the Hadley Bowling Club and a Past High Master of the Worcester Clothiers Company. He was a leading local Freemason for more than half a century and was made a DL in 1949.

Roy died after a short illness at his home on 26th August 1991 aged 86 years.
 
 

CLICK HERE TO BACK TO THE COMMANDING OFFICERS INTRO PAGE